Twoje Miejsce Piękna

Od podstawowej wiedzy o medycynie estetycznej do pełnego opisu usług, mamy wszystko, co musisz wiedzieć o klinikach i zabiegach estetycznych.

  • Strona główna
  • Wpisy
    • Interesujące
    • Najpopularniejsze
    • Może Cię Zainteresować
    • Wybór Redakcji
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
Aa

Twoje Miejsce Piękna

Od podstawowej wiedzy o medycynie estetycznej do pełnego opisu usług, mamy wszystko, co musisz wiedzieć o klinikach i zabiegach estetycznych.

Aa
Search
  • Strona główna
  • Wpisy
    • Interesujące
    • Najpopularniejsze
    • Może Cię Zainteresować
    • Wybór Redakcji
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
Główna

Zwolnienie lekarskie L4 po usunięciu żylaków

22 października, 2022
l4 zylaki

Żylaki – choroba polegająca na zbyt dużym rozszerzeniu żył, najczęściej występująca w kończynach dolnych. Schorzenie to powoduje pękanie ścianek żył, jak również powstawanie wrzodów, stąd też jest to problem nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny. Żylaki występują zwłaszcza u osób po 45 roku życia, mało aktywnych fizycznie, prowadzących stojący/siedzący tryb życia.

Jednym ze sposobów leczenia żylaków jest zabieg chirurgiczny. Czy zatem po podjęciu leczenia lekarz może wypisać nam L4?

Spis Treści:
1 Leczenie operacyjne żylaków – jak wygląda?
2 Leczenie operacyjne żylaków – jak długie l4?
3 Świadczenia na zwolnieniu lekarskim
4 Podsumowanie

Leczenie operacyjne żylaków – jak wygląda?

Lekarz po postawieniu diagnozy żylaków podejmuje decyzję o sposobie ich leczenia i dalszym postępowaniu. W przypadku leczenia operacyjnego wskazaniem do jego przeprowadzenia jest niewydolność zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających znajdujących się w kończynach dolnych. Zabieg operacyjny usuwania żylaków wykonywany jest zwykle pod znieczuleniem ogólnym. Lekarz wykonuje nacięcie w pachwinie, a kolejne poniżej w okolicy kolana lub kostki, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Następnie do żyły wprowadza się metalową sondę i wyciąga na zewnątrz.

Rany powstałe po operacji chirurgicznej zamyka się specjalnymi plastrami lub szwami. Pacjent po zabiegu ma zalecone chodzenie w specjalnej skarpecie uciskowej bądź rajstopach – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu pedzacykocurek.pl. Wypis pacjenta ze szpitala często następuje już kilka godzin po zabiegu. Po kilkunastu dniach pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Leczenie operacyjne żylaków – jak długie l4?

Długość zwolnienia lekarskiego po leczeniu operacyjnym żylaków ustala lekarz prowadzący. Bierze on pod uwagę kilka czynników: rozległość operacji, aktualny stan zdrowia pacjenta i jego samopoczucie, charakter pracy jaką pacjent wykonuje oraz jej warunki. Zazwyczaj czas trwania zwolnienia lekarskiego po zabiegu wynosi od 2 do 4 tygodni, w przypadku powikłań po zabiegu, złego gojenia się ran – czas ten automatycznie się wydłuża. Pacjent powinien przeznaczyć okres zwolnienia na regenerację i odpoczynek oraz bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Bezpośrednio po zabiegu i kilka tygodni po nim, zaleca się unikanie zbytniego obciążenia operowanej kończyny, zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej, a w przypadku kobiet – chodzenia w butach na wysokim obcasie. Chorzy po operacji nie powinni również podnosić ciężkich rzeczy. Biorąc pod uwagę ilość ograniczeń, jakie występują po leczeniu chirurgicznym żylaków, zwolnienie lekarskie wydaje się być zasadne w każdej sytuacji.

Świadczenia na zwolnieniu lekarskim

Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Pierwsze 33 dni (14 dni w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia), wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po tym okresie przypada zasiłek chorobowy, który również wypłacany jest w wysokości 80% miesięcznego wynagrodzenia. Wyjątkami od tej zasady są kobiety w ciąży, które przez cały okres zwolnienia otrzymują 100% wynagrodzenia.

Podsumowanie

Zwolnienie lekarskie po zabiegu operacyjnym usuwania żylaków jest powszechnie stosowane. Wynika ono z racji specjalnych zaleceń lekarskich, do których pacjent powinien się stosować chcąc uniknąć powikłań i utrzymać jak najlepszy efekt po zabiegu. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do powstania poważnych stanów zapalnych. Do powikłań zalicza się zakrzepowe zapalenie żył, objawiające się dużym bólem, znaczącym zgrubieniem naczynia krwionośnego i opuchlizną kończyny. Jest to często sytuacja, w której zagrożone jest życie pacjenta, ze względu na ryzyko oderwania się zakrzepu i powstania zatoru tętnicy płucnej. Innym groźnym powikłaniem jest zakrzepica żył głębokich czy powstanie bolesnych i trudnych w leczeniu owrzodzeń.



Podobne tematy
  • Jakie rodzaje łysienia leczy przeszczep włosów?
  • Czy wypadanie włosów jest genetyczne i jak z nim walczyć?
  • Guzki po powiększeniu ust – przyczyny i sposoby leczenia
Sabina 22 października, 2022

Partner Serwisu

Logo kliniki stomatologicznej Supradent Warszawa

Mogłeś Przegapić

5 kroków do zdrowych i długich rzęs
Główna

5 kroków do zdrowych i długich rzęs

18 listopada, 2024
Główna

Lniane sukienki na plażę — hit sezonu 2024!

25 kwietnia, 2024
Główna

Szkła z filtrem światła niebieskiego — czy warto je kupić?

23 kwietnia, 2024
Główna

Peniuary damskie – symbol elegancji w domowym zaciszu

19 lutego, 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?