Przed poddaniem się operacji powiększania ust, pacjenci powinni być świadomi możliwego ryzyka związanego z zabiegiem. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu tłuszczu lub innych materiałów do ust. Niektórzy pacjenci odczuwają ból podczas zabiegu, ale większość dyskomfortu jest tymczasowa. Siniaki w miejscach wstrzyknięcia są powszechne, ale ustępują w ciągu kilku dni.
Wypełniacze iniekcyjne
Chociaż powiększanie ust jest bezpieczne i skuteczne dla większości ludzi, zastrzyki mogą być bolesne – element ten jest rezultatem badania ekipy serwisu gieldolog.pl. Pacjentki powinny unikać umawiania się na wizyty na tydzień przed miesiączką, ponieważ w tym czasie są bardziej wrażliwe na ból. Obrzęk i zasinienie są częstymi efektami ubocznymi po zabiegu. Jednak objawy te nie powinny przeszkadzać w życiu.
Większość zabiegów powiększania ust nie wymaga znieczulenia, chociaż na górną i dolną wargę mogą zostać nałożone środki znieczulające. Następnie lekarz wstrzyknie do ust niewielką ilość wypełniacza. Zapewni to najlepszą możliwą objętość i gładki kontur. Następnie można powrócić do swoich normalnych zajęć.
Zastosowanie wypełniaczy na bazie HA może powodować pewien dyskomfort podczas zabiegu. Jednak ból ten jest zwykle minimalny i można go uniknąć, omijając obszar, w który wstrzykiwane są wypełniacze. Ból odczuwany przez pacjentów jest zwykle spowodowany znieczuleniem, pracownikiem medycznym wykonującym zastrzyki lub sprzętem.
Po zabiegu wypełnienia ust pacjenci nie powinni przyjmować aspiryny ani alkoholu. Lód jest jednak pomocny w zmniejszeniu obrzęku. Obrzęk zniknie w ciągu kilku dni.
Transfer tłuszczu
Transfer tłuszczu po powiększeniu ust jest często wykonywaną procedurą. Zabieg może trwać od 30 minut do dwóch godzin, w zależności od potrzeb pacjenta. Polega on na wykorzystaniu tłuszczu z ciała pacjenta, który często pobierany jest z brzucha, i wprowadzeniu go w pożądane miejsca na ustach. Zabieg nie jest szczególnie bolesny, choć może wystąpić lekki dyskomfort.
Zabieg jest często wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ale można poprosić o znieczulenie ogólne, jeśli obawiasz się bólu. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu dwóch do trzech dni można powrócić do swoich normalnych zajęć. Po zabiegu pozostają jednak siniaki, których usunięcie może potrwać do tygodnia.
Po zabiegu powiększania ust może być konieczne poddanie się drugiej procedurze. Zabieg powiększania ust jest uważany za w większości przypadków trwały, ale może być konieczne powtórzenie go, jeśli usta zaczną się marszczyć lub jeśli będą wyglądały na obwisłe. Jeśli jednak nie podobają Ci się wyniki pierwszej procedury, możesz wybrać innego chirurga.
Transfer tłuszczu jest najpopularniejszą metodą powiększania ust, a jego działanie polega na wykorzystaniu własnego tłuszczu pacjenta. Po powiększeniu ust, chirurg pobierze tłuszcz z obszaru ciała, który zawiera jego nadmiar, załaduje go do maleńkich strzykawek, a następnie wszczepi w wargi. Rezultaty transferu tłuszczu są bardziej trwałe niż w przypadku wypełniaczy skórnych.
Zimne owrzodzenia
Wielu pacjentów po zabiegu powiększania ust cierpi z powodu zimnych owrzodzeń. Mimo, że zimne owrzodzenia nie są zazwyczaj zagrożeniem dla życia, ważne jest, aby szukać leczenia, jeśli zauważysz, że nawracają. W niektórych przypadkach zimne pryszcze mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Na szczęście zimne pryszcze zazwyczaj ustępują same, ale w poważniejszych przypadkach lekarz przepisze krem lub tabletkę przeciwwirusową, aby przyspieszyć proces leczenia.
Przeziębienia po powiększeniu ust są rzadkie, ale się zdarzają. Choć powikłanie to jest niezwykle rzadkie, należy omówić to potencjalne ryzyko z chirurgiem kosmetycznym. Upewni się on, że procedura jest dla Ciebie bezpieczna i że jesteś odpowiednio przygotowana na wypadek pojawienia się epidemii. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie zimne owrzodzenia, przed zabiegiem może zostać Ci przepisany lek przeciwwirusowy.
Kolejnym ryzykiem związanym z powiększaniem ust jest powstawanie grudek. Są one często wynikiem nieprzestrzegania protokołu i niewłaściwego masażu po zastrzykach. Przed przystąpieniem do zabiegu powiększania ust należy poinformować lekarza o wszelkich przebytych infekcjach i alergiach. Pomoże to ustalić, czy zabieg powiększania ust będzie dla Ciebie bezpieczny.
Jeśli w przeszłości chorowałaś na przeziębienie, dermatolog powinien zapytać Cię o to przed wykonaniem zabiegu. Lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe przed zabiegiem, dlatego kluczowe jest zaopatrzenie się w nie przed zabiegiem. Najbardziej ryzykowny czas wystąpienia zimnej rany to jeden do dwóch dni po zabiegu.
Cukrzyca
Zabieg jest generalnie bezbolesny, ale u niektórych pacjentów mogą wystąpić siniaki i obrzęki. Efekty te są tymczasowe i powinny ustąpić w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Należy unikać pocierania obszaru po zabiegu, aby zmniejszyć obrzęk. Ważne jest również, aby ograniczyć spożycie pikantnych potraw i pić dużo wody.
Przed powiększeniem ust należy porozmawiać z chirurgiem plastycznym o wszelkich problemach zdrowotnych, jakie można mieć. Zabieg ten może nie być bezpieczny dla osób z aktywnymi infekcjami lub przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca. Należy również unikać spożywania alkoholu przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. Należy również przyjść na spotkanie bez noszenia makijażu lub stosowania jakichkolwiek produktów miejscowych. Przed zabiegiem chirurg plastyczny znieczuli usta środkiem miejscowo znieczulającym, którego działanie trwa około 15 minut.
Zabiegowi towarzyszyć będzie ocena medyczna i pełne ujawnienie wszelkich przyjmowanych leków. Ważne jest, aby ujawnić wszelkie suplementy, witaminy, czy leki rozrzedzające krew. Ponadto, jeśli palisz, będzie to miało wpływ na procedurę, ponieważ papierosy zmieniają krzepliwość krwi. Stan ten może również wpływać na teksturę ust.
Podczas zabiegu mogą wystąpić siniaki lub ból. Lekarz może zastosować lidokainę lub środek znieczulający, aby znieczulić usta. Jeśli lekarz nie użyje lidokainy, należy przyłożyć lód do ust, aby zmniejszyć ewentualny obrzęk i ból. Większość z tych efektów ubocznych jest tymczasowa i ustępuje po kilku dniach.
Problemy z krzepnięciem krwi
Chociaż wiele zabiegów powiększania ust jest stosunkowo bezpiecznych, u niektórych osób występują problemy z krzepnięciem krwi. Tacy pacjenci powinni omówić wszelkie zaburzenia krzepnięcia krwi ze swoim lekarzem przed poddaniem się zabiegowi powiększania ust. Najczęstsze efekty uboczne powiększania ust to zasinienie, zaczerwienienie, swędzenie i krwawienie. Inne powikłania mogą obejmować asymetrię oraz grudki lub ziarniniaki. Pacjent powinien również ujawnić wszelkie alergie i przyjmowane leki przed przystąpieniem do zabiegu powiększania ust.
Problemy z krzepnięciem krwi po zabiegu powiększania ust mogą prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi powinni zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Powinni również unikać stosowania wypełniaczy, które nie zawierają kwasu hialuronowego, takich jak kolagen lub transfer tłuszczu.
Zimne owrzodzenia jako czynnik sprzyjający powiększaniu ust
Jednym z najczęstszych zagrożeń związanych z powiększaniem ust są zimne owrzodzenia. Te bolesne zmiany objawiają się jako małe, wypełnione płynem pęcherzyki, które tworzą się wzdłuż brzegu wargi. Pęcherzyki mogą puchnąć i pękać, uwalniając płyn, który może podrażniać usta. Pęcherze w końcu się zagoją i pokryją skórką.
Aby opryszczka mogła się zagoić, należy utrzymywać dotknięty nią obszar w jak największej wilgotności. Nakładanie maści leczniczych lub stosowanie okładów z lodu może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Pomogą one również skrócić czas gojenia się zimnicy. Inną opcją jest zastosowanie balsamu do ust, który zawiera tlenek cynku, lub blokady przeciwsłonecznej. Jeśli owrzodzenia nie ustępują, możesz również nałożyć na ten obszar krem nawilżający.
Jednak przed zdecydowaniem się na powiększenie ust należy skonsultować się z lekarzem. Zimne owrzodzenia są wywoływane przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Zazwyczaj pojawiają się na ustach, ale mogą też wystąpić na brodzie lub pod nosem. Pęcherze te mogą mieć różną wielkość i nasilenie, od wielkości dużego pryszcza do otwartej rany. W większości przypadków zagoją się one bez żadnego leczenia w ciągu kilku tygodni.
Chociaż zimne pryszcze zazwyczaj nie są poważne, są bolesne i mogą obniżyć poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby uzyskać poradę dermatologa, jeśli masz zimną owrzodzenie, jeśli ci ono przeszkadza. Dermatolog może przepisać kremy przeciwwirusowe lub plastry, które mogą być stosowane do wrzodów podczas ich gojenia. W ciężkich przypadkach lekarz może również przepisać tabletki przeciwwirusowe.
Podobne tematy