Łysienie telogenowe to przypadłość, która dotyczy zwłaszcza kobiet. Związana jest ze skróceniem fazy wzrostu włosa. Sprawdź, jakie są przyczyny i sposoby leczenia.
Faza telogenu to inaczej faza spoczynku włosów. Dochodzi do niej wówczas, gdy faza wzrostu włosów jest skrócona. Rezultatem jest osłabienie i wypadanie włosów. Łysienie telogenowe zachodzi, kiedy zwiększa się liczba włosów telogenowych, czyli takich, które wypadają naturalnie. Do przyczyn można zaliczyć przede wszystkim działanie składników zewnętrznych, niedobór składników mineralnych i przewlekły stres. Na szczęście łysienie telogenowe można skutecznie leczyć.
Czym jest łysienie telogenowe?
Zaburzenia związane z cyklem życia włosa, które dotykają niemal wyłącznie kobiet, to łysienie telogenowe. Na czym polega mechanizm tych zaburzeń? Włosy rosną w sposób cykliczny. Ich cykl życia składa się z trzech różnych faz.
- Faza wzrostu, czyli anagen, która trwa od 3 do 6 lat. Na zdrowej skórze głowy w tym stanie powinno znajdować się około 80-85% kosmyków.
- Faza przejściowa, czyli katagen. Ten etap czasami bywa nazywany także inwolucyjnym. Trwa zaledwie jeden, maksymalnie dwa tygodnie. W tym okresie włos przestaje rosnąć. Następuje proces przygotowania do wypadania. Średnio w jednym czasie w tej fazie znajduje się tylko 1% włosów.
- Faza spoczynku, czyli telogen, to ostatni etap. Trwa on od 2 do 4 miesięcy. Stary włos zostaje wypchnięty przez nowy, który dopiero zaczyna rosnąć. W tej fazie średnio znajduje się około 15% włosów.
Jak więc powstaje łysienie telogenowe? Mechanizm tej przypadłości polega na skróceniu fazy wzrostu włosów. Wówczas powstaje więcej włosów telogenowych, które wypadają, niż nowych kosmyków. Jeśli cykl uległ zaburzeniu, w fazie spoczynku może znajdować się nawet 80% włosów na skórze głowy. Skutkuje to wyraźnym przerzedzeniem fryzury.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Jeśli chodzi o łysienie kobiet, nadmierna utrata włosów często związana jest ze zmianami hormonalnymi. Jakie jeszcze przyczyny można wyróżnić, zwłaszcza jeśli chodzi o łysienie telogenowe?
- przyczyny fizjologiczne,
- przewlekły stres emocjonalny lub gwałtowne, traumatyczne przeżycia, jak np. ciężki poród, uraz, wypadek, operacja,
- wyniszczające, intensywne diety odchudzające, głodówki, posty, które powodują niedobory składników odżywczych,
- zaburzenia wchłaniania żelaza, anemia,
- wpływ mocnych składników chemicznych, np. w farbach do włosów, lekach, antykoncepcji,
- choroby endokrynologiczne, związane zwłaszcza z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy.
Jak leczyć łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe można skutecznie zahamować, a nawet zupełnie odwrócić objawy. Jeśli zaburzenie zostanie wyregulowane, włosy w końcu odrosną. Jednak na pierwsze efekty kuracji trzeba poczekać, zwykle leczenie trwa nawet do 12 miesięcy. Z pewnością kluczowa jest odpowiednia diagnoza, która pozwoli sprawdzić, dlaczego doszło do zaburzenia cyklu życia włosów. Jeśli powodem jest niedobór żelaza, niedoczynność tarczycy lub inna choroba, należy zająć się jej leczeniem. Jeśli chodzi o stres, bardzo pomocne może okazać się skorzystanie z psychoterapii, żeby nauczyć się metod relaksacji i skuteczniejszego zarządzania stresem. Przyda się także zmiana diety, uzupełnienie składników odżywczych, a także wdrożenie aktywności fizycznej. Warto zadbać również o właściwą pielęgnację i stosować preparaty, które hamują wypadanie włosów.
Łysienie telogenowe to zwykle reakcja organizmu na niesprzyjające warunki. Na szczęście, dzięki odpowiedniej kuracji można nad nim skutecznie zapanować.
Podobne tematy