Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem operacji powiększania piersi, możesz zastanawiać się, jak ten zabieg jest wykonywany. Istnieje kilka różnych metod stosowanych do wykonania zabiegu. Niektóre z nich to sedacja dożylna, znieczulenie ogólne i blokady śródkostne. Dostępne są również techniki transaksylne i transumbilne.
Blokady międzyżebrowe
Blokady nerwów międzyżebrowych są wykonywane po operacji powiększenia piersi w celu zmniejszenia zapotrzebowania na leki przeciwbólowe i długości pobytu w szpitalu. Technika ta jest skuteczna w większości przypadków, ale wiążą się z nią pewne zagrożenia. Na przykład u chorych może dojść do powstania odmy opłucnowej lub uszkodzenia płuca leżącego u ich podłoża.
Chociaż większość badań dotyczących blokad międzyżebrowych koncentrowała się na operacjach rekonstrukcji piersi i operacjach onkologicznych, istnieją pewne badania, które wskazują, że można je stosować u pacjentek poddawanych powiększaniu piersi. Cooter i wsp. dokonali systematycznego przeglądu i zidentyfikowali kilka badań, w których stwierdzono zmniejszenie bólu pooperacyjnego. Ponadto blokady nerwów międzyżebrowych zmniejszały ilość wymaganych leków przeciwbólowych, częstość występowania nudności oraz długość pobytu w szpitalu.
Pomimo korzyści płynących z blokad nerwów międzyżebrowych, są one nadal kontrowersyjne. Niektórzy lekarze nie zalecają wielokrotnych, obustronnych blokad nerwów międzyżebrowych bez badania ultrasonograficznego. W rzeczywistości metoda ta może potencjalnie powodować odmy opłucnowe, choć są one rzadkie – cytat ten pochodzi od redaktora strony astroszkic.pl. Zazwyczaj pneumothoracs występują, gdy chirurg powiększa pacjenta, który ma niedowagę lub wykonuje podwójną mastektomię. Pomimo tych potencjalnych zagrożeń, badanie ultrasonograficzne pozwala łatwo rozpoznać odmę opłucnową i charakteryzuje się 92% czułością.
Badanie dotyczące blokad międzyżebrowych wykonywanych po znieczuleniu sugeruje, że są one bezpieczne i skuteczne. Ryzyko operacyjne związane z tą techniką jest bardzo małe. Zmniejszenie bólu po operacji jest osiągane w znacznie większym stopniu u chorych, u których zastosowano tę technikę. Zwiększa się jednak ryzyko wystąpienia odmy opłucnowej ze względu na bliską odległość igły od żeber.
Chociaż blokady PECS nie zastępują opioidów, mogą znacznie zmniejszyć ból pooperacyjny po operacji powiększenia piersi. Wykazano, że zmniejszają one zużycie opioidów po zabiegu.
Sedacja dożylna
Sedacja dożylna do operacji piersi jest alternatywą dla znieczulenia ogólnego do operacji powiększania piersi. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, które powoduje utratę przytomności i zmniejszenie świadomości podczas zabiegu, sedacja dożylna jest bezpieczna i nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Pacjenci odnoszą również korzyści z szybszego powrotu do zdrowia.
Początkowa dawka sedacji dożylnej podawana jest przez chirurga. W jej skład wchodzi fentanyl, midazolam i ketamina. Po podaniu znieczulenia wstrzykuje się blokady znieczulenia miejscowego do przestrzeni międzyżebrowych 3 i 7 na linii środkowej pachy. Dodatkowo roztwór znieczulający wstrzykuje się w różnej ilości w boczną krawędź mostka. W przeglądzie retrospektywnym przebadano 171 pacjentów w celu porównania wpływu dożylnej sedacji na całkowity czas operacji, czas rekonwalescencji i nudności pooperacyjne.
Użycie płynu tumescencyjnego do znieczulenia piersi jest kolejną zaletą sedacji dożylnej przy powiększaniu piersi. Płyn ten zawiera długo- i krótkodziałające środki znieczulające, a także epinefrynę do kontrolowania krwawienia podczas operacji. Technika ta pozwala również lekarzom na dokonywanie drobnych korekt podczas zabiegu, co jest kluczowe dla pomyślnego wyniku.
Pacjentki powinny poinformować chirurga o wszelkich przyjmowanych lekach, historii choroby i przebytych ostatnio operacjach. Istotne jest również omówienie wszelkich suplementów ziołowych, witamin lub leków dostępnych bez recepty. Kobiety powinny również poinformować swojego chirurga, jeśli są w ciąży lub myślą o zajściu w ciążę. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na powodzenie operacji powiększania piersi.
Oprócz sedacji dożylnej dostępne są inne rodzaje znieczulenia ogólnego. Znieczulenie ogólne jest najczęstszym rodzajem znieczulenia do zabiegu powiększania piersi. Jest ono bezpieczne, wygodne i pozwala chirurgowi na wykonanie zabiegu bez odczuwania przez pacjentkę bólu. Podczas zabiegu wymagana jest obecność certyfikowanego anestezjologa, który monitoruje parametry życiowe.
Znieczulenie ogólne
Podczas gdy wiele operacji powiększania piersi wymaga znieczulenia ogólnego, istnieje wiele alternatyw dla tego typu znieczulenia. Pacjentki, które decydują się na znieczulenie na jawie, zazwyczaj odczuwają mniejszy ból i dyskomfort podczas i po operacji. Ponadto, doświadczają mniej nudności i wymiotów pooperacyjnych. Kobieta, która jest w ciąży, powinna poinformować o tym również swojego chirurga.
Znieczulenie ogólne jest podawane za pomocą kombinacji leków, które są wdychane lub wstrzykiwane przez maskę do oddychania. Wprowadza ono pacjenta w głęboki stan relaksu, uniemożliwiając odruchowe ruchy lub odczucia fizyczne. Ten rodzaj znieczulenia nie jest tak ciężki jak śpiączka lub głęboki sen, ale zmniejsza ilość tlenu w organizmie.
Pacjenci, którzy wybierają znieczulenie ogólne, są narażeni na większe ryzyko powikłań, ale mogą ich uniknąć, ucząc się, jak wybrać odpowiedni rodzaj znieczulenia. Nowsze techniki wykorzystują leki znieczulające miejscowo, aby zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Takie podejście oszczędza czas szpitala i pacjenta. Ponadto opracowano nowe aparaty, które wykorzystują system infuzji sterowany celem, aby utrzymać prawidłowe stężenie w osoczu i kontrolować głębokość znieczulenia.
Znieczulenie ogólne jest najczęstszym rodzajem znieczulenia stosowanym podczas powiększania piersi. Technika ta jest korzystna dla pacjentek, ponieważ umieszcza je w stanie wolnym od bólu, umożliwiając chirurgowi przeprowadzenie zabiegu bez wywoływania urazów. Gdy znieczulenie przestaje działać, pacjentki odzyskują zmysły i rozpoczynają proces rekonwalescencji.
Techniki transaksylne i transumbilne
Te techniki powiększania piersi są wykonywane przez małe nacięcie wykonane w pachy. Pod mięśniem piersiowym i głównym tworzy się tunel, w którym umieszcza się implant. Nacięcie jest następnie zamykane i bandażowane. Po zabiegu pacjent będzie nosił ubranie uciskowe, aby zapobiec obrzękowi.
Przezosiowe powiększanie piersi wiąże się z wykonaniem nacięcia w pachy, co pozostawia niewielką bliznę na pachy. Chirurdzy kosmetyczni używają instrumentów, które pomagają im precyzyjnie i bezpiecznie umieścić implant. W przeciwieństwie do techniki transumbilnej, metoda ta jest mniej widoczna. Trudniej jest jednak uzyskać symetryczne umiejscowienie implantu i może być konieczne wykonanie dodatkowych nacięć w piersi. Ponadto blizny mogą wydawać się grube i nie są ukryte, gdy nosisz ubrania bez rękawów, podnosisz ramiona lub używasz kostiumów kąpielowych.
Te techniki powiększania piersi są wykonywane ze znieczuleniem. Chociaż istnieje ryzyko powstania blizny, techniki te mają wiele zalet. Większość pacjentów doświadcza szybszego powrotu do zdrowia i mniej zauważalnej blizny. Obie procedury mogą być doskonałym sposobem, aby uzyskać ciało, które zawsze chciałeś.
Techniki powiększania piersi transaksylnej i transumbilnej mogą dać symetryczne rezultaty. Technika TUBA jest jednak mniej popularna i może powodować asymetrię implantów piersi. W metodzie TUBA wykonuje się nacięcie na górnej części kobiecej miednicy i tworzy mały tunel do wprowadzenia implantu. W niektórych przypadkach nacięcie to może być wykonane w pobliżu pępka. Metoda ta nie jest jednak tak popularna jak inne ze względu na ograniczoną liczbę opcji implantów. W mniejszym stopniu skutkuje ona również wstępnie wypełnionymi implantami silikonowymi i nadmuchiwanymi implantami solnymi.
Powrót do zdrowia po powiększeniu piersi
Powrót do zdrowia po powiększeniu piersi po znieczuleniu trwa zwykle kilka dni. W pierwszych dniach możesz odczuwać pewien dyskomfort, taki jak bolesność czy mdłości. Objawy te powinny jednak ustąpić i w ciągu kilku dni możesz powrócić do normalnej aktywności. W tym czasie należy przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych, takich jak noszenie biustonosza pooperacyjnego i przyjmowanie przepisanych leków.
Przed operacją przygotuj swój dom do powrotu do zdrowia. Przygotuj miejsce, w którym będziesz mogła się położyć i odpocząć. Należy również zorganizować kogoś, kto będzie z Panią/Panem w czasie rekonwalescencji. Pozostanie przy Tobie przyjaciela lub członka rodziny może również pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Należy również pamiętać o utrzymywaniu bandaży i opatrunków na miejscu przez pierwszy tydzień po zabiegu.
Po operacji, możesz być w stanie wrócić do pracy lub wznowić niektóre ze swoich normalnych obowiązków w ciągu kilku dni, ale powinieneś unikać jakiejkolwiek intensywnej aktywności do czterech tygodni po operacji. Lekarz prawdopodobnie przepisze Pani/Panu leki przeciwbólowe w celu złagodzenia dolegliwości. Jeśli będziesz ćwiczyć i podnosić ciężkie przedmioty, Twoje piersi mogą się przesunąć.
Czas rekonwalescencji po zabiegu powiększania piersi wynosi zazwyczaj około 48 do 72 godzin, ale różni się w zależności od pacjentki. Większość pacjentek jest w stanie wrócić do pracy w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Do czterech tygodni można powrócić do lekkiej aktywności. Po sześciu tygodniach piersi całkowicie się uspokoją i będzie można powrócić do normalnej aktywności.
Powrót do zdrowia po zabiegu powiększania piersi po znieczuleniu zależy od wykonanego zabiegu i rodzaju użytego implantu. Rozmiar implantu determinuje wielkość i kształt końcowego rezultatu. Większy implant doda więcej niż jedną filiżankę rozmiaru, podczas gdy mniejszy skoryguje naturalny kształt piersi. Implanty piersi różnią się również wagą i gęstością. Implanty solne są lżejsze niż silikonowe, więc mogą być dla Ciebie wygodniejsze podczas rekonwalescencji.
Podobne tematy